Okulum Nerede? Projesi İkinci Döneminde!

3/20/20212 min oku

Yaşanabilir şehirlerin oluşturulmasında eğitim paydaşlarının katılımıyla okulda kent hakkı kavramının tanınması, yaşadığımız kentsel ve çevresel sorunların ele alınması ve müfredata eklemlenmesi çocuk dostu kentleri mümkün hale getirebilecek önemli adımlardan biri. Yer temelli eğitim (placed-based education) metotlarından ilham alarak geçtiğimiz yıl başladığımız ve bu yıl da devam ettiğimiz “Okulum Nerede?” projesinde; çocukların coğrafya bilgilerini bulunduğu çevre ile pekiştirmeyi, tasarım odaklı düşünme becerilerini geliştirmeyi ve mekânsal sorunları kent hakkı bağlamında tartışabilecek zemin oluşturmayı amaçlıyoruz.

Geçtiğimiz yıl Hisar Okulları ve Enka Okulları’ndan ortaokul ve lise grubu çocuklarla yürüttüğümüz atölyelerin ardından projenin kapanış etkinliğinde bir araya geldik. Buluşmayı heyecanla bekleyen öğrencilerimiz dönem boyunca yaptıkları tartışmaları, okullarının çevresindeki sorun ve çözüm önerilerine dair üretimlerine birbirlerine anlattılar- forumda tartıştılar.

Enka ve Hisar okullarının çevresini, öğrencilerle yaptığımız yürüyüşün rotasını ve öğrencilerimizin dikkat çektiği mekânsal önerileri çizerimiz İpek Kay görselleştirdi. Haritalarımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bu dönem projeye Hisar Okulları, Koruncuk Vakfı’nın İstanbul Bolluca’daki Koruncukköyü, Durusu Lisesi’ndeki ortaokul ve lise grubundaki çocuklarla birlikte çocuk dostu kentleri hayal etmeye ve üretmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda kentle olan ilişkilerimiz, çocuk dostu kentler, kent hakkı ve çocuk katılımı konularında tartışmalar yürüttük.

Bu yılki çalışma alanımız olan Bolluca’yı, yakın çevresinde son yıllarda yapılan büyük projelerin Bolluca’yı ve Kuzey Ormanları’nı nasıl etkilediğini araştırdığımız, Bolluca’da çocuklara ve gençlere hitap edecek bir yaşamın nasıl olabileceği üzerine kafa yormaya başladığımız atölyelerimizi tamamladık.